Wild Orange

Pomarańczowy olejek eteryczny

– ulubiony wśród miłośników aromaterapii

Piękno olejków eterycznych polega na tym, że aby skorzystać z ich właściwości nie jest konieczne ich wewnętrzne użycie. W większości przypadków wystarczy użycie dyfuzora ultradźwiękowego i inhalacja rozproszonego olejku. Powodem tego jest fakt, że bardzo drobne cząstki lotne oleju łączą z powietrzem i bezpośrednio wchłaniają się przez wyściółkę kanałów nosowych.

Olejek eteryczny ze słodkiej pomarańczy od tysięcy lat był naturalnym lekiem. Jego działanie zostało wielokrotnie zbadane. Chińczycy, Hindusi, ludzie Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnego wykorzystywali olejek pomarańczowy do łagodzenia kaszlu i przeziębienia oraz jako środek do czyszczenia. Wykorzystany był również jako środek poprawiający trawienie, kiedy pojawiały się problemy ze skórą, stosowany był do zmniejszania objawów depresji, a także jako łagodny afrodyzjak. Mówi się, że Krzysztof Kolumb nosił nasiona pomarańczy podczas długiej podróży do Ameryki.

Olejek pomarańczowy pochodzi ze skórki pomarańczy Citrus sinensis. Owoce są powszechnie znane, ale sam olejek już nie tak bardzo. W przeciwieństwie do innych owoców cytrusowych pomarańcze nie dojrzewają po zebraniu. Aby uzyskać najlepszy olejek eteryczny muszą być zebrane w dokładnie tym samym czasie, kiedy będą przetwarzane. Olejek jest ekstrahowany ze skórki pomarańczy poprzez prasowanie (na zimno).
.

..
Olejek z pomarańczy ma wiele zastosowań, które mogą poprawić ogólny stan zdrowia, zapewnić lepszy sen, zmniejszyć występowania skurczów mięśni, zwiększyć popęd płciowy, chronić układ odpornościowy, jest również skuteczny w detoksykacji organizmu. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy i związków organicznych czyni go bardzo wszechstronnym. Zawartość związków chemicznych w olejku pomarańczowym jest imponująca. W egipskim badaniu znaleziono w skórce, liściach i kwiatach ponad 200 naturalnych związków chemicznych. W przypadku olejku pomarańczowego limonen, zwłaszcza d-limonen tworzy większą część olejku, bo aż 80% – 96% składu. Ten monoterpenowy związek o sprawdzonym działaniu jest odpowiedzialny za większość korzystnych właściwości.

 


.

.

.

.

.

.