Od dawna związany jest dietą i redukcja wagi, grejpfrut ma o wiele więcej możliwości! Po raz pierwszy został opisany w XVIII wieku. Owoce grejpfruta są pełne składników odżywczych mających antynowotworowy potencjał. Co ciekawe, olejek grejpfrutowy ma więcej zastosowań leczniczych niż lekko gorzki owoc.
.
.
Profil fitochemiczny olejku grejpfrutowego jest imponujący. Skuteczność składników olejku grejfrutowego poparta badaniami naukowymi wskazującymi na ich użyteczność w rożnych problemach zdrowotnych. Oprócz limonenu, olejek grejpfrutowy zawiera również beta-myrcen, linalol, alfa-pinen, beta-kariofylen, citronellol, farnezol i śladowe ilości kilku innych związków fitochemicznych.
Od wieków olejek z grejfruta używany w zwalczaniu stanów zapalnych, zmniejszania apetytu, zabezpieczenia przed głodem cukrowym, a nawet objawów kaca. Jest uważany do walki ze stresem, a także jako środek przeciwzapalny i przeciwutleniający.
Olejek Grapefruit doskonale komponuje się z olejkami: bazyliowym, kadzidełem, ylang ylang, geranium, z lawendy, mięty pieprzowej, rozmarynu i bergamotki.
Olejek grejpfrutowy jest specjalnym olejem cytrusowym, ponieważ w odróżnieniu od większości olejków cytrusowych nie powoduje on zbyt dużej nadwrażliwości na światło podczas stosowania miejscowego. Jednak po jego zastosowaniu na skórę przez najbliższe 12 godzin unikaj wystawiania skóry na słońce.
UWAGA!
Wiele kardiologicznych leków zawiera ostrzeżenie, że należy unikać stosowania soku grejpfrutowego podczas przyjmowania tych konkretnych leków. Nie dotyczy to jednak olejku grejpfrutowego ponieważ, jeśli nie zostanie spożyty, nie przechodzi przez przewód pokarmowy. Chodzi tu o enzym cytochromu P450, który odgrywa ogromną rolę w rozkładzie leków w organizmie i działa głównie w jelitach. Stosując leki chemiczne nasercowe zawsze należy ostrożnie obchodzić się z olejkiem z grejfruta. Najlepiej o możliwość zastosowania olejku zapytaj znającego temat olejków eterycznych lekarza.
.
.
.
.
.