Wymogi dla olejków

W wypadku olejków eterycznych najważniejsza jest JAKOŚĆ. Żeby uzyskać olejek, którego działanie spełni oczekiwania klienta muszą być spełnione określone i bardzo restrykcyjne dla producenta warunki. Tak jest w wypadku olejków firmy doTERRA. Tej klasy olejków jest tylko 2% na świecie.
.

.
Najlepsze olejki muszą spełniać wszystkie poniżej wymienione wymogi:

1. Nie mogą zawierać żadnych sztucznych składników w tym syntetycznych olejków o tej samej nucie zapachowej. Produkcja syntetycznych olejków zapachowych jest już nagminna, a takie olejki są bardzo tanie.

2. Nie mogą zawierać żadnych zanieczyszczeń mogących pochodzić z uprawy np. środki ochrony roślin. 

3. Muszą zawierać olejek wyłącznie z jednego gatunku rośliny, bez dodatków olejków pochodzących z rośliny o tej samej nazwie botanicznej lecz pochodzącej z upraw w innych częściach świata.

4. Zbiór rośliny musi być dokonywany w ściśle określonym czasie. Chodzi tu na przykład o porę dnia – często jeszcze o zmroku.
Optymalny czas zbioru dotyczy również owoców cytrusowych. Dobry jakościowo olejek uzyskuje się, kiedy dojrzałe owoce zrywane są z drzewa, a znacznie gorszej jakości olejek ekstrahuje się z owoców, które opadły z drzewa.

5. Musi być przestrzegana jest minimalna ilość czasu od chwili zbioru rośliny/owoców do czasu poddania ich procesowi produkcji.

6. Olejek musi być ekstrahowany tylko z określonej części rośliny.

7. Do produkcji olejku wybrana została najlepsza metoda (destylacja parą, metoda wyciągów tłuszczowych lub ekstrakcji rozpuszczalnikowej).

8. W procesie produkcji muszą zostać spełnione określone wymogi technologiczne (odpowiednia temperatura, ciśnienie itd.).

9. Uprawa surowca znajduje się w najlepszym dla danej rośliny klimacie (wysokość nad poziomem morza, klimat, nasłonecznienie, ilość opadów).
>

Chcąc uzyskać olejek eteryczny o bardzo skutecznym działaniu muszą zostać spełnione wszystkie powyższe wymogi. Jakiekolwiek zanieczyszczenie olejku zarówno substancjami chemicznymi jak również dodanie olejku z innej rośliny o tej samej nazwie znacząco obniży możliwości jego działania.

Prawodawstwo światowe dopuszcza oznaczenie na opakowaniu „czysty”, jeśli olejek nie zawiera wypełniaczy. Nie musi on jednak zawierać naturalnych olejków eterycznych.

Oznaczenie „naturalny” odnosi się do olejku pozbawionego zanieczyszczeń, ale wcale to nie oznacza, że posiada właściwą moc działania.

.

.

.