Lemon

.Ze względu na swój żółty kolor, odświeżający zapach, zdolność oczyszczania i energię, jaką zapewnia olejek cytrynowy zyskał przydomek „Liquid Sunshine”.

Nazwa „lemon” pochodzi od arabskiego słowa „laimun” lub perskiego słowa „limun”, co oznacza „owoc cytrusowy”. Małe i zimozielone drzewa cytrynowe są uważane za skrzyżowanie gorzkiej pomarańczy z cytrynem i były pierwotnie uprawiane dla celów dekoracyjnych z owocami pozostającymi na drzewie. Gdy odkryto właściwości owocu zaczęto ją uprawiać na szeroka skalę.
.

.
Drzewa cytrynowe pochodzą z Azji a owoce  były używane nie tylko przez starożytnych Indian, ale także przez Egipcjan i Rzymian do leczenia chorób zakaźnych. Uważa się, że drzewa cytrynowe zostały przywiezione do Europy w średniowieczu w okolicach 200 roku naszej ery. Do Ameryki wprowadził je Krzysztof Kolumb. W tamtym czasie, ze względu na ich właściwości antyseptyczne i antybakteryjne, angielscy żeglarze często używali cytryn podczas żeglugi, aby chronić się przed działaniem szkorbutu i niedoborów witamin zwłaszcza witaminy C.

Zarówno owoc, jak i olejki eteryczne są stosowane w medycynie ajurwedyjskiej od tysięcy lat. Sprawdzają się  w leczeniu wielu problemów zdrowotnych. Obecnie olejek cytrynowy jest stosowany w przemyśle perfumeryjnym, w kuchniach całego świata i w celu złagodzenia wyczerpania psychicznego przy jednoczesnej poprawie funkcji poznawczych i poprawie koncentracji. Z tego powodu Lemon może być rozproszony w miejscu pracy, aby poprawić koncentrację i efektywność pracowników.
.


.

.
Głównymi składnikami olejku cytrynowego są:
Limonen, α-Pinen, Camphene, β-Pinene, Sabinene, Myrcene, α-Terpinen, Linalool, β-bisabolen, trans-α-Bergamotene, Nerol i Neral.

Olejek cytrynowy jest ekstrahowany ze skórek cytrynowych, w których znajduje się wiele lotnych gruczołów olejowych.  Do  wyprodukowania 400 g  olejku cytrynowego potrzebnych jest ok. 1000 cytryn. Cytrusowy zapach cytryn pochodzi od związku chemicznego nazywanego limonenem, który stanowi większość oleju z cytryny i decyduje o właściwościach olejku.

Kolejnym składnikiem cytryny, który ostatnio zatwierdzili naukowcy, jest geraniol. Aby ocenić zdolność antyoksydantów do odwracania uszkodzeń spowodowanych stanem zapalnym i stresem oksydacyjnym, naukowcy z Indii podali geraniol szczurom z neuropatią cukrzycową. W trakcie trwającego 8 tygodni badania znacząco przywrócono markery uszkodzenia nerwu kulszowego i enzymy mitochondrialne. Jako bonus, obserwowali również przywrócony poziom dopaminy, neuroprzekaźnik, który jest związany ze zdrowymi funkcjami, takimi jak ruch i niezdrowe funkcje, takie jak uzależnienie. 

Chociaż było to badanie na zwierzętach i niekoniecznie świadczące o dublowanych wynikach u ludzi, potencjalne korzystne działanie regularnego stosowania olejku cytrynowego jest obiecujące, szczególnie z obecnym napływem chorób mitochondrialnych i wpływem stresu na serce i starzenie. I jak stwierdzono: „Na podstawie naszych danych postawiliśmy hipotezę, że [geraniol] może być obiecującym terapeutycznym kandydatem w leczeniu neuropatii cukrzycowej u ludzi!”

Wydaje się, że olejek Lemon jest super olejkiem. I nie bez powodu – tak naprawdę jest!  Nie tylko dla nas ludzi, ale także dla naszych czworonożnych przyjaciół. W 2014 r. Włoscy naukowcy udokumentowali korzyści płynące z gorzkiej pomarańczy, lawendy, oregano, majeranku, mięty pieprzowej i helichrysum rozpuszczone w oleju migdałowym i  kokosowym na psach mających zapalenie skóry. Wspólny główny związek aktywny? Limonen. Dwa razy dziennie, przez miesiąc aplikowano mieszaninę oleju nośnego z olejkiem. Porównano do konwencjonalnych metod leczenia. Brak skutków ubocznych, a wyniki były delikatnie mówiąc: imponujące! Olejek cytrynowy zawiera najwyższe ilości limonenu wszystkich olejków cytrusowych.
.

.
.

.

.

.