Copaiba w Cancer

  Cancer (ang.) o olejku Copaiba
Tekst oryginalny w j. angielskim – kliknij w poniższy obrazek
.

Tłumaczenie Google:

Olej eteryczny Copaiba (wymyślny co-pie-EE-ba) nie jest szczególnie dobrze znany w Ameryce Północnej i wielu innych częściach świata. Jeśli nie słyszałeś o tym, nie jest to zaskakujące. Być może zainteresuje cię jednak wiedza, że ​​ostatnie badania ujawniają olej eteryczny copaiba jako jeden z najbardziej obiecujących nowych przeciwnowotworowych olejków eterycznych.

Wynika to głównie z faktu, że copaiba jest jednym z najpotężniejszych przeciwzapalnych olejków eterycznych na naszej planecie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć odczytać z najnowszych badań na copaiba olejku i sposobów, aby z niego korzystać … więc będziesz wiedzieć dokładnie, dlaczego nie powinno go uwzględnić w swoim arsenale przeciwnowotworowym!

Skąd bierze się olejki eteryczne Copaiba?

Copaiba pochodzi z soku lub żywicy z Ameryki Południowej rodzaju drzewa znanego jako kopaiwa officinalis, tym kopaiwa langsdorffii i kopaiwa reticulata. Żywicę drzewa zbiera się za pomocą procesu podobnego do sposobu, w jaki syrop klonowy i guma. Drzewa są gwintowane. Następnie delikatnie destyluje się parę wodną. Co ciekawe, copaiba jest jedynym istotnym olejem, który w ten sposób jest pobierany bezpośrednio z drzewa.

Jedno drzewo copaiba jest w stanie wyprodukować około 40 litrów żywicy (znanej jako oleożywice) rocznie. To sprawia, że ​​copaiba jest trwałym olejkiem eterycznym, ponieważ można go zbierać bez szkody dla drzewa lub lasu, w którym rośnie.

Copaiba ma dość delikatny zapach, przypominający miód i cynamonu, zabarwiony nutą drewna podobny do bardzo rozcieńczonych cedru.

Historyczne wykorzystanie Copai

Używanie żywicy copaiba przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej, a nawet Majów, zostało udokumentowane od XVI wieku. Jego użycie prawdopodobnie sięga znacznie dłużej. W Brazylii uzdrowiciele używali go do leczenia bólów gardła, infekcji, zapalenia oskrzeli i wielu innych zaburzeń zapalnych. Amazońscy zawody tradycyjnie znane jako curanderos copaiba żywicy stosowanej do łagodzenia bólu, na stany przeciwzapalne, i do gojenia ran. Używali go także jako środka antyseptycznego do leczenia dróg moczowych i infekcji pęcherza moczowego. Copaiba był nawet stosowany w leczeniu rzeżączki.

Ekscytujące badania nad właściwościami leczniczymi olejku Copaiba 

Badania prowadzone przy użyciu olejków eterycznych są dość ekscytujące. Większość dotychczasowych badań świadczy o wspomnianych korzyściach przeciwzapalnych. Nauka odkrywa jednak również, że Copaiba to protector  nerwów i ma właściwości antyproliferacyjne i anty-nowotworowych, wśród wielu inych korzyści.

Potencjał przeciwzapalny

Najobficiej występująca fitochemiczna (roślinna substancja chemiczna) w kopebie to beta-węglowodany. Obecność tego fitochemicznego działa przeciwzapalnie. Istnieje wiele artykułów naukowych wskazujących na przeciwzapalne korzyści. Rak jest procesem zapalnym w ciele, więc każdy naturalny związek, który może zatrzymać lub spowolnić ten proces, staje się pożądanym sojusznikiem. Naturalne właściwości przeciwzapalne Copaiba oznaczają, że może on redukować procesy zapalne, dzięki którym nowotwór może się rozprzestrzeniać.

Korzyści neuroprotekcyjne

Jedno interesujące badanie ogłoszone w 2012 roku wykazało, że nie tylko kopiuje silne działanie przeciwzapalne, ale ma również właściwości neuroprotekcyjne. W przypadku chemioterapii Copaiba może zapewnić pewną ochronę układu nerwowego i mózgu, które są często uszkadzane przez takie leki.

Właściwości antyproliferacyjne

Odnotowano, że Copaiba ma działanie antyproliferacyjne. Oznacza to, że może on zapobiegać rozprzestrzenianiu się komórek, zwłaszcza komórek złośliwych, w otaczających tkankach. Badania ogłoszone w grudniu 2015 r. potwierdziły, że olejek Copaiba rzeczywiście był silnym środkiem przeciwbakteryjnym. Ale co ciekawe  również był w stanie zabijać komórki MCF-7 raka piersi ( estrogen receptor pozytywne i receptor progesteronu pozytywny, infiltracji komórek raka przewodowego) lepiej niż doksorubicyna (znany także jako adriamycyna lub „Red Devil”), była szeroko stosowaną chemioterapią raka piersi.

Efekty przeciwnowotworowe

Badania na zwierzętach ogłoszone we wrześniu 2015 wykazały, że beta-kariofilenu silnie hamowało wzrost guzów litych i przerzutów do węzłów chłonnych (spread) u myszy z czerniakiem. Starsze badanie wydany w grudniu 2007 roku wykazały, że beta-kariofilen I gnificantly zwiększoną aktywność przeciwnowotworową Przeciwko kilku liniach komórkowych raka, w tym wspomnianych komórek MCF-7. W rzeczywistości stwierdzono, że „beta-kariofilenu nasileniu [zwiększony efekt] działania przeciwnowotworowego paklitakselu” chemioterapia leku, faworyzowane przez wielu onkologa. Połączenie beta-kariofilen i paklitakselem zwiększona aktywność paklitakselu o około dziesięciokrotnie, pomagając działać lepiej.

Poprawa łuszczycy

W niewielkim badaniu klinicznym wykonanym w styczniu 2013 r. wykazano, że oleożywina copaiba zmniejsza cytokiny prozapalne związane z przewlekłą łuszczycą. Badacze zauważyli „znaczną poprawę typowych objawów tej choroby, np. rumień, grubość i łuszczenie skóry. „

Naturalne łagodzenie bólu

Badania na zwierzętach opublikowane w lipcu 2014 r. wykazały, że beta-kariofilen znacznie zmniejszył ból. Ma długotrwały efekt i nie ma skutków ubocznych, szczególnie gdy jest stosowany razem z DHA (kwasem dokozaheksaenowym), zwykłym kwasem tłuszczowym występującym w oleju rybim i oleju lnianym. Rzeczywiście, rdzenni mieszkańcy Ameryki Południowej od wieków stosują Copabę do łagodzenia bólu.

Leczenie ran i blizn

Badania opublikowane w styczniu 2016 r. Wykazały, że Copaiba wykazuje działanie przeciwbakteryjne przeciwko Staphylococcus aureus (znanemu również jako gronkowiec złocisty). Jest to jedna z najtrudniejszych i najbardziej opornych na leki bakterii, która jest obecnie powszechna w szpitalach. Badacze zauważyć, że „nawet w niskich stężeniach olejek copaiba skutecznie hamował wzrost Staphylococcus aureus, podtrzymujących jego potencjalne zastosowanie jako obiecujący adiuwant wymieszanych preparatów do stosowania miejscowego do leczenia ran i blizny”.

6 sposobów użycia olejku Copaiba Essential Oil

Masuj olej bezpośrednio w dotkniętych obszarach. Stosowane przez skórę olejki eteryczne są łatwo wchłaniane przez organizm w ciągu około 20 minut.
Rozprowadź olej w pomieszczeniu za pomocą chłodnej mgły lub rozprowadzenia ultradźwiękowego. Nie podgrzewaj olejku, ponieważ zmniejsza to jego korzyści terapeutyczne.
Wlej dłonie do kilku kropli oleju do gotowania. Wdychaj to głęboko, będzie szybko wchłaniany do krwioobiegu, zarówno przez skórę, jak i przez płuca i zatoki.
Zastosuj  na podeszwy stóp. Ponieważ podeszwy stóp mają największe pory, jest to dobre miejsce na zastosowanie olejków eterycznych – szczególnie przed pójściem spać. Mogą pracować tak, jak śpisz!
Wlej kilka kropli Copaiba do kąpieli i dobrze się namocz. To pozwala wchłonąć olej przez skórę, a także poprzez wdychanie pary.
Copaiba jest również uważana za bezpieczną do użytku wewnętrznego. W Brazylii gotowana żywica sprzedawana jest w kapsułkach żelatynowych w aptekach i jest polecana do wszystkich rodzajów zapalenia wewnętrznego, w celu zmniejszenia wrzodów żołądka, a nawet raka. Możesz umieścić kilka kropli skopiowanego oleju w pustej kapsułce żelatynowej i połknąć ją (najlepiej z jedzeniem).

Środki ostrożności dotyczące używania Copaiba

Upewnij się, że olej eteryczny copaiba pochodzi ze źródła zaufania. Wiele olejków znalezionych w Ameryce Południowej zostało zafałszowanych, aby były tańsze. Upewnij się, że firma, którą kupujesz, używa wyłącznie olejku eterycznego pochodzącego z oleożywicy. Upewnij się, że żadne substancje chemiczne ani inne potencjalne toksyny nie są dozwolone w olejku eterycznym.

Nigdy nie należy stosować olejków eterycznych w pobliżu oczu i uszu. Ten olej może czasami drażnić skórę u wrażliwych osób, aby zobaczyć, czy występują jakiekolwiek reakcje. Jeśli masz reakcję skórną, rozcieńczyć olejem organicznym (np. oliwą z oliwek lub olejem kokosowym).

Zdecydowanie zaleca się pracę z osobą, która używa olejków eterycznych. Nie należy też polegać na olejkach eterycznych jako samodzielnym leczeniu raka. Ale stosowane w połączeniu z innymi terapiami, zarówno konwencjonalne, jak i naturalne, olejki eteryczne mogą odgrywać ważną rolę w procesie gojenia.

Podsumowanie artykułu

Olejek eteryczny Copaiba nie jest dobrze znany w wielu częściach świata, ale ostatnie badania wskazują, że jest to jeden z najbardziej obiecujących nowych przeciwnowotworowych olejków eterycznych.

Copaiba pochodzi z soku lub żywicy południowoamerykańskiego drzewa znanego jako Copaifera officinalis. Copaiba ma subtelny zapach, przypominający cynamon i miód, zabarwiony nutą drewna podobną do bardzo rozcieńczonego cedru.

Żywica Copaiba była używana w Ameryce Południowej od wieków w leczeniu stanów, takich jak ból gardła, infekcje, zapalenie oskrzeli, ból, gojenie się ran, a nawet stosowana w leczeniu rzeżączki.

Prowadzone są nowe, wspaniałe badania nad niezbędnymi produktami naftowymi. Większość dotychczas przeprowadzonych badań dowodzi swoich przeciwzapalnych korzyści. Jednak naukowcy również znajdują inne zastosowania i korzyści:

Potencjał przeciwzapalny
Korzyści neuroprotekcyjne
Właściwości antyproliferacyjne
Efekty przeciwnowotworowe
Poprawa łuszczycy
Naturalne łagodzenie bólu
Leczenie ran i blizn