Włosy

Włosy uznawane są za najważniejszą ozdobę i wizytówkę kobiety zadbanej. Jednak utrzymanie zdrowych i pięknych włosów wymaga nie tylko sporego wysiłku ale również sporych kosztów. Wizyta w dobrym salonie fryzjerskim, to wydatek kilkuset złotych. Również kosmetyki do pielęgnacji włosów nie należą do najtńszych. Większość szamponów i innych kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy zawiera składniki syntetyczne, którym niejedna osoba zawdzięcza wiele kłopotów. Jeśli do tego dodamy częste mycie i ekspozycję na wiatr i słońce to okazuje się, że włosy tracą blask i połysk, stają się matowe a skóra głowy sucha i łuszcząca się. 

Co możesz zrobić aby utrzymać włosy w zdrowiu ?

Możesz stosować naturalne olejki eteryczne. Niestety z olejkami eterycznymi jest podobnie jak z kosmetykami i dobrymi stylistami. W dzisiejszych czasach znakomity efekt gwarantują produkty z górnej półki. Myślę, że każda osoba która próbowała zaoszczędzić na kosmetykach lub fryzjerze szybko się zorientowała, że nie było warto…

Zacznij stosować olejowanie włosów i skórę głowy olejem migdałowym, kokosowym, jojoba czy też arganowym. Dodaj do każdego zabiegu kilka kropli 5-6 olejku eterycznego CPTG doTERRA a możesz osiągnąć fantastyczne efekty. 

Olejki do włosów tłustych : Lawenda, Rozmaryn, Ylang – Ylang, Lemon, Drzewo Herbaciane, Peppermint

Olejki do włosów suchych : Lawenda, rozmaryn, Wild Orange, Sandalwood, Geranium.

Olejki przeciw łupieżowi : Tymianek, Drzewo Herbaciane, Clary Sage, Eukaliptus.

Olejki poprawiające krążenie skóry głowy : Lawenda, Rozmaryn, Tymianek, Peppermint.

Olejki wzmacniające włosy : Lawenda, Rozmaryn, Ylang-Ylang, Geranium, Peppermint.

Olejki stymulujące wzrost włosów : Lawenda, Rozmaryn, Tymianek. 

 

Olejek Lawendowy  – nawilża skórę głowy i reguluje produkcję sebum. Jest idealny dla osób, które mają mieszany rodzaj skóry głowy, na przykład tłustą w pobliżu czoła i z tyłu głowy, ale suche w innych częściach. Silne działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne czyni go doskonałym do zwalczania łupieżu i trądziku skóry głowy, skomplikowanych zmian przez zakażenia grzybicze lub bakteryjne. Może pomóc wyleczyć urazy na skórze głowy, spowodowane drapaniem, szczególnie u dzieci.

Wymieszaj 8-10 kropli olejku z dwoma łyżkami ciepłej oliwy z oliwek lub oleju kokosowego. Wmasuj palcami w skórę głowy. Pozostaw na ok 1-1,5 godz aby maksymalnie wykorzystać jego właściwości lecznicze i odżywcze. Możesz okryć głowę ręcznikiem podczas zabiegu, następnie umyj włosy. Dodatkowo olejek złagodzi stres i zapewni ci spokojny sen. 

Olejek Rozmarynowy  

Mieszkańcy  śródziemnomorskich krajów, takich jak Francja, Hiszpania i Włochy od wieków używają rozmarynu do pielęgnacji włosów. Często używają go do płukania włosów, aby wzmacniać włosy. Olejek rozmarynowy jest w stanie stymulować wzrost włosów.

Uważana za najważniejszy autorytet w dziedzinie aromaterapii i olejków eterycznych Valerie Ann Worwood w swojej książce „The Complete Book of Essential Oils  and Aromatherapy” (300 000 sprzedanych egzemplarzy tylko w USA) zaleca stosowanie olejku rozmarynowego na porost włosów. Według Worwood olejek rozmarynowy stymuluje podział komórek i rozszerza naczynia krwionośne, co z kolei stymuluje mieszki włosowe do wywołania nowego wzrostu włosów.

Olejek Rosemary można stosować w szamponach i odżywkach do mycia i odżywiania włosów. Dla szybszego wzrostu włosów należy go regularnie wcierać w skórę głowy. Jest również korzystny dla suchej i łuszczącej się skóry. Regularne wmasowywanie olejku rozmarynowego odżywia skórę głowy i usuwa łupież. Ponadto często miesza się go z olejem z drzewa herbacianego i olejem z bazylii w celu likwidowania innych problemów ze skórą głowy. Olejek Rosemary można połączyć z oliwą z oliwek jako sposób na przyciemnienie i wzmocnienie włosów.

okazał się równie skuteczny w przypadku łysienia w tym łysienia plackowatego jak konwencjonalne metody leczenia. Okres stosowania to minimum 6 miesięcy. Jest pomocny zarówno dla suchych i matowych włosów jak i zbyt tłustych. Zapobiega rozdwajaniu się końcówek włosów. Regularne stosowanie olejku rozmarynowego zapewnia zdrowe, mocne i nieprzetłuszczone włosy.

.

Dodaj 8 kropli olejku rozmarynowego do trzech łyżek oleju nośnego. Nałóż całość na skórę głowy i na pół godziny okryj ją ręcznikiem. W ten sposób pomożesz olejkowi wniknąć do mieszków włosowych i oczyścić zatkane pory skórne. Następnie przed myciem wymasuj kilka minut delikatnie skórę głowy po czym zmyj szamponem olejek z oliwką. Powtarzaj raz w tygodniu przez miesiąc, jeśli walczysz z łupieżem i chcesz mieć piękne i zdrowe włosy.

Ostatnie badania opublikowane w International Journal of Biotechnology pokazują, że rozmaryn ma lepsze właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne w porównaniu do innych ziół, takich jak oregano, mięta pieprzowa, tymianek, czy bazylia. Antyoksydanty zawarte w olejku rozmarynowym pomagają zwalczyć szkodliwe działanie wolnych rodników, na które obecnie narażeni są ludzie ze względu na zanieczyszczenie środowiska i stosowanie ostrych środków chemicznych. Wysoki poziom przeciwutleniaczy w oleju rozmarynowym pomaga zapobiegać wypadaniu włosów i przyczynia się do szybszego ich wzrostu.

Jedną z najważniejszych cech rozmarynu, która czyni go doskonałym stymulatorem wzrostu włosów, jest fakt, że po nałożeniu na skórę głowy zwiększa krążenie krwi do mieszków włosowych. Gdy mieszki włosowe są zaopatrywane z większą ilość krwi bogatej w składniki odżywcze następuje szybszy wzrost włosów.

Olejek Ylang- Ylang – jest szczególnie polecany przy suchej skórze głowy wynikającej z niewystarczającej ilości produkowanego sebum w gruczołach skórnych. To często powoduje, że włosy są cienkie i kruche, co prowadzi do drastycznego zmniejszenia objętości włosów. Olejek Ylang-Ylang stymuluje gruczoły łojowe i zwiększa produkcję łoju. Nawilża skórę głowy i włosy. Równie skuteczny jest w leczeniu łojotoku. Innym sposobem w jaki olejek Ylang- Ylang sprzyja wzrostowi włosów jest zmniejszenie stresu i związanej z nim nierównowagi hormonalnej, co często prowadzi do wypadania włosów.

Dodaj 5-6 kropli olejku do 150 ml odżywki do włosów i stosuj przynajmniej  trzy razy w tygodniu .

 

Praktyczne metody użycia olejku Rosemary na włosy >>