Jaką rolę pełni KOLAGEN w naszym organizmie?
Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że brak kolagenu w naszym organizmie, może powodować bóle kości, kręgosłupa i stawów. Ponadto mała ilość kolagenu objawia się wypadaniem włosów, powstaniem nadmiernych zmarszczek, czy bardzo suchą skórą. Do destrukcji włókien kolagenowych oraz zaburzeń w ich syntezie może dochodzić również pod wpływem wzmożonej aktywności fizycznej, obciążeń mechanicznych, zaburzeń hormonalnych, wielu chorób, stresu, nadmiernej ekspozycji na słońce, zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury. Jak widać, nie jest to zatem proces zależny wyłącznie od wieku.
Niedobory kolagenu mają odbicie w pogorszeniu kondycji paznokci i skóry, która traci jędrność, elastyczność, staje się odwodniona, pojawiają się zmarszczki i bruzdy. Włosy stają się cienkie, łamliwe i przesuszone, nasila się ich wypadanie. Zwiększa się kruchość kości i podatność na złamania. Pogarsza się stan chrząstki stawowej, pojawia się ból i trudności z poruszaniem. Gorzej funkcjonują naczynia krwionośne i limfatyczne, występują trudności w pracy wielu narządów.
Kolagen to głownie białko tkanki łącznej, które w sensie dosłownym spaja cały nasz organizm w całość. Jest jednym z podstawowych elementów budujących miedzy innymi skórę, ścięgna, kości, stawy, rogówkę oka. Włókna kolagenowe są niezwykle rozciągliwe i wytrzymałe. Kolagen stanowi 30% masy białka całego organizmu, która składa się z niego aż 75%, a gałka oczna aż w 90% zawiera kolagen.
Kolagen ma za zadanie dbać o produkcję mazi stawowej oraz o elastyczność i twardość chrząstki. Na styku ruchomych kości znajduje się specjalna maź, która zmniejsza tarcie. Kiedy zmniejsza się ilość mazi, np. w wyniku choroby lub wzmożonego wysiłku fizycznego, wówczas na skutek ruchu, odczuwamy ból. Z czasem zaczyna brakować miedzi, witamin A, C, E. To właśnie te witaminy i pierwiastki mineralne działają na odnowę włókien kolagenowych.
Podstawową funkcją białek kolagenowych jest utrzymanie strukturalnej integralności tkanek i narządów. Nie tylko wypełnia on przestrzeń między komórkami, ale również zapewnia wytrzymałość mechaniczną tkanki: twardość, sprężystość, elastyczność, sztywność. Kolagen wiąże wodę w tkankach, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi, w procesach regeneracyjnych: gojeniu ran, tworzeniu blizn, zrastaniu się kości po złamaniach.
Wpływa na procesy odnowy komórkowej w skórze oraz utrzymuje odpowiedni poziom jej nawilżenia, co ma odzwierciedlenie w jej kondycji i wyglądzie.
Kolagen umożliwia lepsze wchłanianie składników mineralnych, zwiększając gęstość kości (macierz pozakomórkowa kości składa się bowiem w 90% z kolagenu i jego połączeń z wapniem, magnezem i fosforem). Wspiera także procesy ochronne i naprawcze w tkance chrzęstnej, zmniejsza aktywność enzymów odpowiedzialnych za stany zapalne i ból.
W młodym, zdrowym organizmie ten naturalny polimer podlega regularnej wymianie: ok. 3 kg/rok. Poziom kolagenu maleje w organizmie już od 25. roku życia! Z biegiem lat zdolność do odtwarzania włókien kolagenowych maleje (ok. 2% rocznie). Po 50. roku życia następuje gwałtowny spadek jego wytwarzania, by po 60. roku życia ustać zupełnie. U kobiet dodatkowo menopauza zakłóca procesy biosyntezy tego białka.
Kolagen rybi jest najlepszą formą kolagenu do suplementacji doustnej. Dostarczany w formie suplementu jest dla organizmu doskonałym materiałem budulcowym. Kolagen dostarczany od środka ma udowodnione działanie na elastyczność skóry. Odpowiednia ilość kolagenu może redukować cellulit.
Powstawanie nowych włókien kolagenowych jest możliwe tylko przy obecności witaminy C.
Dlaczego kolagen doTerra jest wręcz doskonały?
Na rynku możesz zakupić wiele różnych kolagenów. Kolageny dzielimy na dwie grupy: 1. Z ryb morskich 2. Zwierzęcy (najczęściej wołowy)
Kolagen rybi jest o wiele lepszy i skuteczniejszy niż kolagen zwierzęcy. Ta kwestia jest powszechnie znana. A więc decydując się na zakup kolagenu należy sprawdzić jego pochodzenie.
Druga sprawa dotyczy wchłanialności kolagenu. Kolagen wchłania się dość trudno ze względu na długość łańcuchów aminokwasów z których się składa. Jeśli kolagen podda się hydrolizie wówczas łańcuchy aminokwasów znacznie się skracają, a to powoduje zwiększenie wchłanialności. Zwiększenie wchłanialności z kolei powoduje, że aby zażyć odpowiednią dawkę dzienną wystarcza znacznie mniejsza dawka kolagenu. Dzięki procesowi produkcji MetaPWR Advantage ten kolagen wchłania się do 12 razy więcej niż konkurencyjne na rynku.
Trzecia sprawa to fakt, że MetaPWR Advantage jest w proszku. Ani w płynie (musi być pasteryzowany), ani w tabletce nie jest tak dobry jak w rozpuszczalnym w wodzie proszku.
No i rzecz najważniejsza – ilość typów kolagenu w jednej dawce. Na rynku dostępne są kolageny z jednym czy dwoma typami kolagenu: kolagen typu I i II. MetaPWR Advantage zawiera aż 9 typów kolagenu, co czyni go nieporównywalnym w działaniu ze wspomnianym kolagenami. Poniżej wymienione wszystkie typy i ich krótki opis:
Najlepiej poznano Kolagen typu I. Białko to występuje w skórze i tkance podskórnej, ścięgnach, kościach, tętnicach i rogówce, a także w tkance tworzącej blizny.
Kolagen typu II występuje wyłącznie w stawach i krążkach międzykręgowych, to główny kolagenowy składnik chrząstki. Tworzy wspólne włókna z kolagenem typu XI.
Kolagen typu IV – jest głównym składnikiem błony podstawnej, czyli macierzy międzykomórkowej, która przytwierdza do siebie komórki. Buduje on swego rodzaju rusztowanie dla innych jej elementów. Występuje w komórkach nerwowych, tkance tłuszczowej, włóknach mięśniowych, nabłonku i śródbłonku. Wchodzi w skład nerek.
Kolagen typu V – występuje w kościach, skórze oraz rogówce. Znajduje się na powierzchni komórek, odpowiada za budowę włosów i łożyska odpowiada również za równomierne ułożenie włókien kolagenowych, stabilizując strukturę kolagenu typu I i typu II.
Kolagen typu VI – podtrzymuje mechaniczne funkcjonowanie komórek, wspomagając pracę mięśni oraz integralność błony komórkowej. Ponadto ten typ kolagenu hamuje uszkodzenia oksydacyjne i apoptozę.
Kolagen typu IX to ważny składnik chrząstki. Znajduje się głównie w komórkach chrząstki zlokalizowanych w płytkach wzrostu, stawach i krążkach międzykręgowych.
Kolagen typu XXV hamuje fibrylację peptydu amyloidu beta.
Białko Col1a2 jest fibryliną kolagenową. Jest to doskonała alternatywa bardzo drogich zabiegów kosmetycznych z wykorzystaniem botoksu.
Wakuolarne białko sortujące 37A bierze udział w procesach wzrostu i różnicowania się komórek.