Główne właściwości rokitnika
Owoce rokitnika są bardzo bogatym źródłem witaminy C, dzięki czemu wykazuje on właściwości przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, bakteriobójcze i uszczelniające naczynia krwionośne. Chociaż ilość kwasu askorbinowego jest mniejsza niż w owocach dzikiej róży, to jednak w przeciwieństwie do niej, owoce rokitnika nie tracą na swojej wartości nawet podczas długotrwałego przechowywania, zarówno w stanie świeżym, jak i wysuszonym czy mrożonym. Dzieje się tak, ponieważ rokitnik nie zawiera specyficznego enzymu – askorbinazy, który rozkłada witaminę C. W owocach rośliny zawarte są również karoteny i karotenoidy, które w przewodzie pokarmowym człowieka ulegają przekształceniu w witaminę A oraz tokoferole wykazujące podobne działanie jak witamina E. Dzięki temu rokitnik chroni organizm przed zmianami zanikowymi i zwyrodnieniowymi oraz zakrzepowymi i skurczowymi, między innymi w obrębie naczyń krwionośnych i skóry.
W walce z jakimi chorobami może pomóc rokitnik? Dopiero od niedawna rozpowszechniono wiedzę na temat zalet, jakie posiada rokitnik. Właściwości lecznicze rośliny przez dłuższy czas nie były doceniane przez lekarzy i dietetyków. Rokitnik można stosować zapobiegawczo jako naturalne źródło łatwo przyswajalnej witaminy C, a także pomocniczo w przebiegu licznych schorzeń wymagających zwiększonej ilości kwasu askorbinowego. Należą do nich między innymi: przeziębienie, grypa, choroby gorączkowe wywołane przez bakterie lub wirusy, stany zapalne różnych narządów, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, biegunki, zwyrodnienie stawów oraz krwawienia z małych naczyń.
Rokitnik pomaga również zwiększyć odporność i wzmocnić naturalny system obronny organizmu. Przyczynia się ponadto do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. O zdrowotnych właściwościach wiedziano już w starożytności. Grecka nazwa: hippophae (hippos – koń, phaes – lśniący) świadczy o tym, że w starożytności karmiono konie liśćmi rokitnika, a trzeba wiedzieć, że wówczas koń był tak cenny jak dziś luksusowe auto. Jakie substancje bioaktywne znajdują się w rokitniku? Jest ich aż 190. Są to między innymi: 1. 14 witamin (witaminy C A, E, F, K, P, B12), 2. 11 mikroelementów (m.in. żelazo, wapń, potas, glin, krzem) , 3. 18 aminokwasów, 4. 22 kwasy tłuszczowe, 5. antyoksydanty, 6. 42 lipidy.
Na uwagę zasługuje zwłaszcza zawartość witaminy C w rokitniku. Ma jej trzy razy więcej niż czarna porzeczka! Tylko jeden owoc zawiera więcej witaminy C niż rokitnik, a jest to dzika róża. Jeśli zjemy 100 g rokitnika, to dostarczymy sobie dziennej dawki witaminy C z dużą nawiązką. Na podkreślenie zasługuje fakt, że witamina C z rokitnika nie ulega rozkładowi podczas prażenia czy gotowania. Cenne składniki odżywcze, obecne w rokitniku zwyczajnym, możemy pozyskać dzięki wysokiej jakości suplementom diety. Olejek z rokitnika pielęgnuje i odżywia skórę, minimalizuje widoczność zmarszczek, a do tego stanowi naturalny filtr przeciwsłoneczny. Rokitnik w przypadku problemów z sercem Naukowcy potwierdzają, że substancje aktywne zawarte w rokitniku wzmacniają ściany naczyń krwionośnych oraz zapobiegają utlenianiu się cholesterolu. Dzięki zawartości witaminy C, a także tokoferoli i nienasyconych kwasów tłuszczowych rokitnik można stosować zapobiegawczo i pomocniczo w chorobach krążenia, sercowo-naczyniowych, miażdżycy oraz problemach z sercem.