Olejki dla dzieci

Jak bezpiecznie korzystać z olejków eterycznych u małych dzieci?

Istnieje dużo sprzecznych informacji co do wykorzystania aromaterapii dla dzieci. Powoduje to, że pełni obaw nie stosujemy jej w leczeniu. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu rozwiejesz swoje obawy z tym związane. Olejki eteryczne mogą być ogromną pomocą w rodzicielstwie.
Ważne jest, aby używać wyłącznie najczystszych i bezpiecznych olejków eterycznych o właściwościach terapeutycznych, ponieważ olejki kupowane w drogeriach, czy nawet aptekach mogą zawierać rozpuszczalniki, pestycydy, syntetyki i inne chemikalia. Pamiętaj, że wszystko, co nakładamy na naszą skórę również trafia do naszego ciała. Żadne olejki nie są dokładniej testowane aby były czyste i bezpieczne niż olejki doTERRA.

Skóra niemowląt i dzieci jest znacznie cieńsza i bardziej wrażliwa niż skóra dorosłego. Olejki eteryczne są bardzo skoncentrowane, należy je więc stosować z dużą ostrożnością na skórę dzieci, a w szczególności tych małych wieku do 2 lat. Noworodki są najmniej zdolne do pokonania ewentualnych negatywnych skutków z powodu nieprawidłowego stosowania olejków eterycznych. Olejki eteryczne dla noworodków i niemowląt należy stosować w minimalnym zakresie i tylko w razie potrzeby podczas pierwszych trzech miesięcy życia.
– Zawsze rozcieńczaj olejki eteryczne dla niemowląt i dzieci, aby uniknąć podrażnienia lub uczulenia oraz by pomóc w absorpcji.
– Używaj zawsze najmniejszej dawki.
.

.
Olejki doTERRA są bardzo bezpieczne, jednak wątroba może przetwarzać tylko tyle naraz, ile jest w minimalnej dawce, więc nie ma powodu, aby przesadzać z ilością i używać ich w stanie nierozcieńczonym.

W przypadku noworodków / niemowląt / dzieci należy rozcieńczyć 1 kroplę olejku eterycznego na 1 łyżkę stołową oleju bazowego tj.10ml (najlepiej naturalnego, pozyskiwanego na zimno i nierafinowanego)

Lista olejków, które odpowiednio rozcieńczone olejki można stosować od urodzenia:
1. Roman Chamomile (rumian rzymski)
2. Lavender (lawenda)
3. Mieszanka Serenity
4. Melaleuca (drzewo herbaciane)
5. Frankincense (kadzidłowiec)
6. Lemon (cytryna)
7. Wild Orange (dzika pomarańcza)
8. Mieszanka Balance

Wskazówki bezpieczeństwa
Niemowlęta i dzieci nigdy nie powinny mieć podawanych olejków wewnętrznie. Z olejkami do użytku wewnętrznego musisz zaczekać dopóki nie osiągną co najmniej 6-10 lat. Przechowuj olejki w miejscu niedostępnym dla dzieci przez cały czas. Jeśli Twoje dziecko przypadkowo spożyje olejek, zadzwoń do swojego pediatry. Rzadko zdarza się dziecku wypić wystarczająco dużo, aby mogło to być naprawdę szkodliwe. Kilka z olejków szczególnie drażniących ma specjalne, bezpieczne zakrętki – trudne do odkręcenia dla dziecka. Nigdy nie wkładaj olejków do nosa dziecka lub w jego okolicach uważaj również na okolice oczu . Na twarzy używaj tylko delikatnych, dobrze rozcieńczonych olejków – np. przy stosowaniu olejków podczas bolesnego ząbkowania.

Mimo, że należy zachować ostrożność podczas stosowania olejków, warto z nich korzystać dla dobra dzieci. Dla dzieci poniżej 6 lat, inhalacja oraz masaż zwykle będzie najlepszym sposobem użycia olejków eterycznych. Wdychanie jest idealnym rozwiązaniem dla zatkanych dróg oddechowych

Najczęstsze problemy i rozwiązania dla dzieci:

1. Na uspokojenie: rozcieńcz lawendę, rumianek rzymski lub mieszankę Serenity (bez rozcieńczenia) i zastosuj na stopy. Użyj również na klatkę piersiową, jeśli chcesz wpłynąć na zrelaksowanie. Możesz również nanieść mieszankę na koc lub ubranie (czyste, jakościowe olejki i ich frakcjonowany olej kokosowy nie plamią!). Bardzo pomocne jest także zastosowanie aromatyczne – używając dyfuzora oraz dodawanie olejków do oliwki do masażu dzieci.
2. Wsparcie trawienia np. kolki: rozcieńcz 1 kroplę lawendy i dzikiej pomarańczy w 2 łyżkach oleju bazowego i smaruj brzuch dziecka w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara przez co najmniej 30 sekund w celu wsparcia trawienia. Nakładaj co 15-30 minut do momentu poprawy.
3. Kojąco na skórę: Rozcieńcz 1 kroplę lawendy i drzewa herbacianego w nierafinowanym oleju kokosowym albo lanolinie (jest dobra w przypadku podrażnienia i suchej skóry!). Stosuj za każdym razem, gdy zmieniasz pieluchę. Używaj delikatnych ręczniczków do wycierania pupy, aby jej nie podrażniać.
5. Na ząbkowanie: użyj rozcieńczonej mieszanki lawendy, rumianku rzymskiego lub mieszankę Serenity. Smaruj wzdłuż linii szczęki co 15-30 minut, aby przynieść ulgę. W przypadku starszych dzieci można użyć rozcieńczonego goździka – Clove (tylko doTERRA) wraz gliceryną roślinną.
6. Bóle ucha : rozcieńcz lawendę i drzewo herbaciane i nakładaj często wokół ucha (nigdy do ucha), masuj w dół w kierunku węzłów chłonnych, aby stymulować właściwy drenaż. Możesz również użyć rozcieńczonych olejków na waciku umieszczonym w uchu. Zawsze pilnuj dziecka, aby nie wyciągnęło wacika i np. nie włożyło go do ust.
7. Wsparcie układu oddechowego: rozcieńcz drzewo herbaciane oraz cytrynę i nakładaj na klatkę piersiową, plecy i stopy kilka razy w ciągu dnia

Kiedy używamy olejków eterycznych miejscowo?
– swędzenie, w tym od ugryzienia owadów
– wysypki
– drobne skaleczenia i zadrapania
– siniaki
– inne problemy związane ze skórą

.

.

.