Metody stosowania

Zobacz krótki film, pokazujący jak możesz zastosować olejki eteryczne firmy doTERRA.
>


Jak postępować kiedy mamy już olejek eteryczny?

Sprawdź na skórze, czy nie masz uczulenia na olejek. Jedną kroplę olejku nanieś na skórę w okolicy nadgarstka lub w zgięciu łokcia. Jeśli nie wystąpi reakcja na olejek (świąd, zaczerwienienie),  wówczas  możesz bezpiecznie stosować ten olejek. Do tej pory nie zdarzył nam się taki przypadek.
.

.
Sposoby używania olejków:

1. Masaż aromaterapeutyczny: masaż taki wykonuje się delikatnie techniką ” głaskania” zawsze w kierunku serca. W domu można wykonać masaż miejscowy polegający na nacieraniu bolących miejsc , stawów itp roztworem olejku dla osoby dorosłej 8-10 kropli olejku zmieszane z 10 ml( łyżka stołowa)   oleju nośnego  (olej migdałowy, jojoba, kokosowy, czy nawet oliwa z oliwek). Olejki eteryczne fantastycznie wchłaniają się kiedy są nanoszone na podeszwę stopy u nasady palców.Masaż brzucha : wykonujemy zawsze zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Roztwór olejków najlepiej przyrządzić każdorazowo przed zabiegiem. Ulubiony olejek zabieraj ze sobą na masaż i niech masażysta dodaje go do oleju nośnego, którego używa w czasie masażu.

2. Kąpiel aromaterapeutyczna: użyj 10-15 kropli olejku lub mieszanki olejków łącznie. Rozpuść olejek w niewielkiej ilości oleju nośnego ok 2 łyżki stołowe ( np jojoba, migdałowy, kokosowy czy oliwa z oliwek) i dopiero wlej do wanny z wodą o temperaturze nie wyższej niż 40-45 stopni.Wcześniej należy umyć całe ciało aby kąpiel była tylko w olejkach bez dodatku żadnego płynu myjącego czy płynu do kąpieli. Sprawdź czy olejek nie pachnie zbyt intensywnie , jeśli tak jego ilość zmniejsz o kilka kropel.Zanurz ciało w wodzie na 15-20 min i relaksuj się . Olejki które pływają wraz z oliwką na powierzchni wody wmasuj  delikatnie w skórę. Po kąpieli nie spłukuj ciała wodą niech olejki na nim zostaną i dalej działają. Osusz  ciało delikatnie ręcznikiem . Dla uzyskania najlepszych efektów kąpiel należy stosować 2-3 x tyg .

3. Kąpieli stóp lub rąk:  jeśli marzną ci ręce i stopy potrzebujesz około 10 kropli olejku wymieszanego z olejem nośnym. Zanurz dłonie lub stopy w tak przygotowanej kąpieli na ok 10-15 min. Kąpiel taką można również wykonać w przypadku gdy masz problemy z nadpotliwością stóp czy dłoni ( olejek drzewo herbaciane lub cyprys )

.

.4
4. Kompresy:  gazę należy nasączyć roztworem mieszanki olejków w wodzie w proporcji 5 kropli olejku lub mieszanki na 100ml ciepłej wody. Kompres należy przyłożyć w odpowiednim miejscu np zmiana na skórze i trzymać 10-15 min nawet do 2 godz w zależności od zaleceń. 

5. Rany , skaleczenia, otarcia , oparzenia, opryszczka: olejki Lavender i Tea Tree możesz miejscowo nanosić na skórę bez rozcieńczenia. Nanieś jedną kroplę na ranę czy opryszczkę lub   zainfekowane miejsce na skórze .

6. Tonik: dodaj 4-5 kropli wybranego olejku do 50 ml toniku bezzapachowego najlepiej hipoalergicznego – zmywaj tym twarz omijając okolice oczu. 

7. Pasta do zębów: nanieś 1 kroplę olejku na pastę do zębów znajdującą się na szczoteczce.

8.Płyn do płukania jamy ustnej: należy użyć proporcji 3-4 krople olejku lub mieszanki olejków na 100 ml letniej wody oraz 5 ml wódki ( olejki rozpuszczają się w alkoholu i tłuszczach) . Przy  problemach w jamie ustnej należy płukać 2-3 x dziennie – nie połykać !!

9. Szampon: należy dodać do 100 ml najlepiej bezzapachowego szamponu ok 20 kropli olejku lub mieszanki olejków. Dobrze należy wymieszać i zużyć w ciągu 2 mies. Przechowywać w szklanym opakowaniu. 

10. Bezpośrednio we włosy: wetrzyj  olejek 3-4 krople po umyciu włosów. 

11Krem: przygotowanie kremu na bazie gotowego najlepiej bezzapachowego i hipoalergicznego kremu. Do 30 ml ( 30 g) takiej bazy dodaj 4-5 kropli olekju/ów starannie wymieszaj – najlepiej zużyć w ciągu 1 mies.

12Balsam do ciała: zmieszaj 8-10 kropli olejku z 50 ml balsamu do ciała lub oliwki  

13. Kieszonkowy inhalator: wkrop kilka kropli olejku 5-6  do kieszonkowego inhalatora i często sięgaj po niego (zwłaszcza podczas przeziębienia).

14. Użyj dyfuzora ultradźwiękowego: wkrop 5-6 kropli olejku do wody znajdującej się w dyfuzorze

15. Roztocza w domu: nanieś po kilka kropli olejku  lub spryskaj olejkiem rozpuszczonym w buteleczce ze sprayem materac czy pościel, by pozbyć się grasujących w pościeli roztoczy. Uwalniający się w ten sposób olejek przyniesie również inne korzyści na przykład przyspieszy zasypianie i zapewni głęboki i spokojny sen lub … spowoduje zwiększenie doznań seksualnych. Wszystko zależy od tego jakiego olejku użyjesz.

16. Kuchnia i łazienka:  Umieść kilka kropli 6-7  wybranego olejku (najlepiej sprawdza się Lemon ) w butelce ze sprayem ok 150 ml  i napełnij wodą, mocno wymieszaj i użyj do czyszczenia blatów itp. Pozbędziesz się wszelki bakterii i innych nieproszonych „gości”.

17. Kleszcze:  nanieś kilka kropli wybranego olejku (Lavender, Lemongrass lub mieszanki TerraShield)  na ubranie (zwłaszcza na spodniach) i bez obawy o atak kleszcza ruszaj na spacer po łące lub lesie.

18. Pranie lub płukanie: dodaj kilka kropli olejku 5-6 w zależności od intensywności zapachu jaki chcesz uzyskać do prania lub płukania, a zapewnisz sobie świeżość tkanin.

19. Do butów nastolatków: wkrop po 2 krople wybranego olejku (np. Tea Tree), że by z butów nie uwalniał się przykry zapach, a młodzież maiła zdrowe stopy (działa przeciwgrzybiczo)

 

Ostrożnie używaj olejków w bezpośredniej okolicy oka.  Olejki nie rozpuszczają się w wodzie. Jeśli olejek dostanie się do oka przemyj oko olejem nośnym, mlekiem, ale nie wodą. Następnie udaj się do lekarza.